PAINTBALL

Čo to vlastne paintball je?

Paintball je relatívne nový extrémny šport, ktorý na začiatku 70-tych rokov vytvorili Hayes Noel a Charles Gaines. Pôvodným zamýšľaným použitím paintballových loptičiek spoločnosťou Nelson Paint Company bolo rýchle označovanie dobytka na veľkých amerických farmách. Drevorubači a rančeri používali guľôčky s farbou na báze oleja, čo sťažovalo ich opláchnutie vodou. Neskôr Nelson Paint Company vyvinula želatínový film naplnený farbou, ktorá po dopade na povrch exploduje. Pravdepodobne pri nejake náhodnej udalosti začiatkom 80. rokov niekomu vzkrsol nápad na prestrelku a hra paintball bola na svete.

Paintball momentálne dominuje v Amerike a popularitou predbieha baseball či americký futbal. Podľa posledných prieskumov je paintball v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim športom v Európe.

Hra zahŕňa tímy, alebo individuálnych hráčov, ktorí proti sebe súťažia, aby zlikvidovali ostatných hráčov tým, že ich zasiahnu guličkami naplnenými farbou. Tie sa vystrelujú zo zbraní – markerov, poháňa ich stlačený plyn. Po zásahu je protivník označený a ciel je splnený, hra končí.
Ako už bolo povedané, paintball stále nie je uznávaný ako oficiálny šport a v dôsledku toho existujú ľudia, ktorí majú malú, alebo žiadnu predstavu o tom, čo paintball vlastne je.

Paintballové hry sa hrajú na vnútorných alebo vonkajších ihriskách rôznych veľkostí. Paintballové ihriská alebo herné zóny sú obývané prírodným terénom (ako sú stromy, zákopy a kopce) a umelými prekážkami (ako sú drevené bunkre, barikády a pevnosti). Medzi obľúbené herné ciele patrí okrem iného zajatie vlajky, útok a obrana, úplné zničenie a ochrana prezidenta. Paintball hry zvyčajne trvajú desať minút každý polčas, ale hry môžu trvať hodiny alebo dokonca dni v závislosti od prevádzkovateľa paintballu.

Medzi top stratégie paintballu patrí efektívna komunikácia. Základnou komunikačnou taktikou sú signály rukou. Signály rúk umožňujú spoluhráčom povedať si, kedy majú bežať alebo kedy strieľať bez toho, aby sa vzdali svojej polohy. K stratégiám orientovaným na hry patrí flankovanie, bežci a skákanie. Obklopovanie zahŕňa spoluhráčov, ktorí sa rozdelia na oboch stranách ihriska, aby sa pokúsili zahnať opozíciu do rohu. Bežci sú najrýchlejší hráči v tíme, ktorí na začiatku získajú agresívne miesto, aby prekvapili druhý tím alebo získali vlajku. Nakoniec, skákanie vyžaduje, aby niektorí spoluhráči postupovali nahor, zatiaľ čo ostatní ich kryli zozadu.

Top paintballový hráči – Oliver Lang je jedným z najlepších paintballových hráčov všetkých čias. Vo veku 22 rokov získal ocenenie International Paintball Player of the Year. Do histórie paintballu sa zapísal v roku 2006 prijatím zmluvy s honorárom 100 000 dolárov od Dye Action Sports. Pokračoval vo víťazstve v historicky prvej Paintball Sports Promotion (PSP), na turnaji PSP Galveston Island Open 2011 a na podujatí Millennium Series. Konstantin Federov je mnohými považovaný za najvšestrannejšieho hráča, ktorý kedy hral paintball. Má 35 rokov a je stále v prvej desiatke hráčov svetového rebríčka. Začal hrať so slávnou ruskou légiou vo veku 16 rokov. Nicholas Neival nemôže byť vynechaný z tohto zoznamu, pretože získal viacero tímov a vyhral šampionát 1v1.

Existuje mnoho uznávaných paintballových líg po celom svete a v celých Spojených štátoch. Každá krajina má veľa nezávislých regionálnych líg. Toto sú 3 najpopulárnejšie paintballové ligy na svete, ktoré by ste mali poznať:

Americká paintballová liga (APL)
National Xball League (NXL)
National Speedball League (NSL)

Náš team Paintball Devils Slovakia aktívne reprezentuje Slovensko v medzinárodných ligách National Xball League (NXL) France a National Xball League (NXL) Poland.